Gönül Sultanları.com >  1001 Güzel Menkîbe > Tövbe eden affedilir > Derdinizi Allah’a arzedin!
Derdinizi Allah’a arzedin!
Büyük İslam âlimlerinden Behaeddin-i Buhari “kuddise sirruh” hazretleri, bir gün;
- Dertlerinizi birbirinize değil, Allahü teâlâya arz ediniz, buyurdu. Kendimize dönelim ve içimizi temizlemeye çalışalım. Kalbler, günah işlemekle kirlenir. İlacı, pişmanlık ve tövbedir. Dert ve belalar, işlediğimiz günahlar sebebiyle gelir. Bunu unutmayalım. Ölümü düşünmek, ömrü uzatır, tul-i emel ise kısaltır. İnsan, üç şeye doyamadan göçer bu alemden.

Sordular:
- Onlar nedir efendim?
- Topladığına doymaz. Umduğuna kavuşamaz. Ahiret yolculuğu için yeterli hazırlık yapamaz.

İhlasla ibadet ederseniz…

Bir gün de;
- Bir kimse Allahü teâlâya ihlas ile ibadet ederse, Allahü teâlâ onu Cennetine koyacaktır buyurdu. Ancak bir şartla. İbadeti ihlasla yapmalıdır.

Ve ekledi:
- İhlasla ibadet etmeyen, Bel’am-ı Baura gibi ve İbnüssakka gibi mürted olarak ölür mâzallah.

İhlası arttırmak için

Bir gün de;
- Allah adamlarının, Evliyanın hayatını okumak, kalbden dünya sevgisini çıkarır, yerine Allah sevgisi ve Evliya sevgisi dolar ve insanın ihlasını arttırır, buyurdu. Cenâb-ı Hakkın en sevdiği güzel huy tevazu sahibi olmaktır.

Şöyle devam etti:
- Peygamberimiz “aleyhisselam”; "İki müminin beraber olması, bir müminden daha hayırlıdır. Üç müminin beraber olması, iki müminden, dört müminin beraber olması üç müminden hayırlıdır” buyuruyor.

Şöyle bitirdi:
- Yalnız olanı, nefs ve şeytan kolay aldatır.

Dua, belayı giderir

Bir gün de;
- Kardeşlerim, (La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim) duasını okumak, gelecek olan bela ve musibeti geri çevirir buyurdu. Gelmiş olan bela ve musibetin kalkması için ise istiğfar etmek lazımdır.

www.gonulsultanlari.com