Gönül Sultanları.com >  1001 Güzel Menkîbe > Zincirlerle Cennete çekilen insan > Bütün fenalıkların başı
Bütün fenalıkların başı
Evliyayı kiramdan Derviş Muhammed “kuddise sirruh” hazretleri, bir sohbetinde;
- Kardeşlerim, çocuklarımıza mutlaka İslamiyet’i öğretmeliyiz, buyurdu. Âyet-i kerimede mealen; (Kendinizi ve evlerinizde ve emirlerinizde olanları ateşten koruyunuz!) buyuruldu.

Ve ekledi:
- Bir babanın, evladını Cehennem ateşinden koruması, dünya ateşinden korumasından daha mühimdir.

Sordular:
- Bize ne tavsiye edersiniz efendim?
- Çocuklarınıza imanı, farzları ve haramları mutlaka öğretiniz ve ibadete alıştırınız ve dinsiz, ahlaksız arkadaşlardan koruyunuz!

Şöyle bitirdi:
- Bütün fenalıkların başı, fena arkadaştır.

Müslümanın hususiyetleri

Bir gün de sohbetinde;
- Müslümanlar, birbirine hürmet eder, yardımına koşar. Din yolunda ve dünya işlerinde sıkıntıda görünce kurtarırlar, buyurdu.

Ve devam etti:
- Ramazan-ı şerife, oruç tutanlara, camilere, ezana, namaz kılanlara, Allah yolunda yürüyenlere sevgi ve saygı gösterir. Kur’an-ı kerim okunurken, sessizce ve saygı ile dinler, Kur’an-ı kerimi her kitabın üstünde bulundurup, üstüne birşey koymazlar.

Ve ilave etti:
- Onu, çalgı ve içki alemlerinde, oyun arasında, eğlence yerlerinde okumaz, uygunsuz okunurken, susturamazlar ise, dinlemeyip uzaklaşırlar. Kur’an-ı kerimi veya yapraklarını ve bütün muhterem ve mübarek isim ve yazıları, aşağı yerlerde görünce, kalbleri sızlayıp hemen kaldırırlar.

Şöyle bitirdi:
- Kul ve hayvan haklarını gözetir, kâfirlerin, turistlerin de mallarına, canlarına ve ırzlarına saldırmaz, vergilerini zamanında öder, kanunlara karşı gelmezler.

Ve özetledi:
- Velhasıl Müslüman, İslamın güzel ahlakı ile yaşıyarak herkesin sevgi ve saygısını toplar.

www.gonulsultanlari.com