Ana Sayfa >  1001 Güzel Menkîbe > Hangi ihtiyacın karşılanmadı ki? > Nefsin kötü arzuları
Yazıcı   Yazı boyutunu     

Nefsin kötü arzuları

Taşkent’le Semerkant arasındaki Menar köyünde yetişen Velilerden Seyfeddin Menari hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir sohbetinde;

- İnsanların nefs-i emmaresi mevki almak, başa geçmek sevdasındadır, buyurdu. Onun bütün arzusu, şef olmak, herkesin kendisine boyun bükmesidir. Kendinin kimseye muhtaç olmasını, başkasının emri altına girmesini istemez.

Ve ekledi:
- Nefsin bu arzuları, ilah olmak, mabud olmak, herkesin kendine tapınmasını istemek demektir.

Ve izah etti:
- Yani nefs, Allahü teâlâya şerik olmak, ortak olmak ister. Hatta o kadar alçaktır ki, ortaklığa bile razı olmayıp, amir, hakim, yalnız kendi olsun, her şey, yalnız onun emriyle olsun ister.

Dinleyenler;
- Bu çok fena bir şey efendim, dediler.

- Elbette. Hadis-i kudside, Allahü teâlâ; (Nefsine düşmanlık et! Çünkü nefsin, benim düşmanımdır) buyuruyor. Bu alçak nefsin isteklerini yapmak, Allahü teâlânın bu düşmanına yardım ve onu kuvvetlendirmek olmaz mı?
- Olur tabii hocam.

- Öyleyse bunun ne kadar feci, korkunç bir suç olduğunu anlamalıdır. Allahü teâlâ, hadis-i kudside; (Büyüklük, üstünlük, bana mahsustur. Bu ikisinde, bana ortak olmak isteyen, büyük düşmanımdır. Hiç acımadan, onu Cehennem ateşine atarım) buyuruyor.

Sordular yine:
- Yani bu durumda mal mülk, mevki makam sahibi olmayacak mıyız hocam?
- Olacağız tabii.

- Öyleyse hocam?
- Ama bunları nefse uyarak değil, Allahü teâlânın emirlerini yapmak ve yaptırmak için isteyeceğiz. Millete, Müslümanlara hizmet etmek niyetiyle elde edeceğiz. Bu niyetle istemek ve bunları yapmak ibadet olur.
 
Geridön
 
 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
27.02.2024
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı