Ana Sayfa >  1001 Güzel Menkîbe > İmanla ölmek en büyük nimet > Kabir azabı nasıldır?
Yazıcı   Yazı boyutunu     

Kabir azabı nasıldır?

Büyük Velilerden Ebu Said-i Ebül Hayr “rahmetullahi aleyh” hazretleri, bir gün sohbetinde;
- Kardeşlerim, Kabir azabı elbette vardır ve hem ruha, hem de bedene olacaktır, buyurdu. Yani, kabirde nimetler ve azablar, ruha ve cesede birlikte olacaktır. Diriler bunu göremese de, inanmak lazımdır. Gayba iman etmek lazımdır.

Ve ekledi:
- Buna inanmamak, kıyamet gününde mezardan kalkmaya da inanmamaya yol açar. Çünkü, ikisi de, Allahü teâlânın kudretiyle olmaktadır. Birine inananın, ötekine de inanması gerekir ve akla uygun olur.

Sordular:
- Efendim, diriler, kabirde azab yapıldığına dair bir işaret ve alamet göremiyorlar.
- Evet ama diriler bu azabı görmese de, anlayamasa da, âyet-i kerimeler ve hadis-i şerifler ve ehl-i sünnet âlimleri kabir azabı olacağını haber vermişlerdir.

Ve misal verdi:
- Âyet-i kerimede mealen; (Firavna ve adamlarına her sabah ve akşam gidecekleri Cehennem ateşi gösterilir) buyuruldu.

Şöyle bitirdi:
- Bir hadis-i şerifte ise; (Eğer gizli tutabilseydiniz, kabir azabını, benim işittiğim gibi, size de işittirmesi için, dua ederdim) buyuruldu.

Kullardan istemeyin!

Bir gün de;
- Mümin, her türlü ihtiyacını Rabbine arz etmelidir, buyurdu. Çünkü ihtiyacını Allahü teâlâya arzetmek, Ondan istemek, iftihardır. Kullardan istemek ise yüzkarasıdır. Mümin, almayı değil, vermeyi düşünür. Vermekten zevk alır. Dinimiz, vermek dinidir. Veren aziz olur bu dinde, alansa zelil.

Şöyle devam etti:
- Peygamber efendimiz “aleyhisselam”; (Hastalarınızı sadaka vererek tedavi ediniz) buyuruyor. İnsanın imanı kemale erdikçe, vermesi çoğalır. Verecek birşeyi yoksa, tebessüm eder, güleryüz gösterir. Kimsenin kalbini kırmaz. Kul hakkından korkar. Ağzından çıkana dikkat eder. Günaha girerim diye tir tir titrer.
 
Geridön
 
 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
14.07.2024
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı