Ana Sayfa >  1001 Güzel Menkîbe > Tövbe eden affedilir > Kendine merhamet et!
Yazıcı   Yazı boyutunu     

Kendine merhamet et!

Evliyanın en büyüklerinden Behaeddin-i Buhari “kuddise sirruh” hazretleri, bir sohbetinde;
- Ey insanoğlu! Kendine merhamet et! Kalbinden gaflet perdesini kaldır! buyurdu. Batılın batıl olduğunu görerek, ondan kurtulmaya çalış! Hakkın da hak olduğunu görerek, ona tâbi ol, sarıl! Vereceğin karar, çok büyük ve çok mühim, vakit ise çok azdır.

Şöyle devam etti:
- Muhakkak öleceksin! Öldüğün vakti düşün! Başına geleceklere hazırlan! Hakka tâbi olmadıkca, sonsuz azaptan kurtulamazsın! Son pişmanlık fayda vermez. Son nefeste iman etmek kabul olmaz. Fakat, Müslümanın günahlarına tövbe etmesi, kabul olur.

Sözüne devamla;
- O gün, Allahü teâlâ; “Ey kulum! Sana akıl nurunu vermiş, bununla, beni anlamanı, bana ve Peygamberim Muhammed aleyhisselama ve Onun getirdiği İslam dinine iman etmeni emretmiştim. Bu Peygamberin geleceğini, Tevratta ve İncilde haber vermiş, ismini ve dinini her memlekete yaymıştım. İşitmedim, duymadım, diyemezsin. Gece gündüz, dünya kazancı için, dünya zevkleri için çalıştın. Ahirette başına gelecekleri hiç düşünmedin. Gaflet içinde iken, ölümün pençesine düştün!” derse, ne cevap vereceksin?

Başına gelecekleri düşün!

Şöyle devam etti:
- Ey insanoğlu! Başına gelecekleri düşün! Ömrün tükenmeden, aklını başına topla! Etrafında gördüğün, konuştuğun, sevdiğin, korktuğun kimselerin hepsi, birer birer öldüler. İyi düşün! Ebedi ateşte yanmak, ne büyük azaptır! Sonsuz nimetler içinde yaşamak ise, ne büyük nimettir.

Şöyle bitirdi:
- Bunlardan birini seçmek, şimdi senin elinde. Herkesin sonu, bu ikisinden biri olacak. Bundan kurtulmak imkansız. Bunu düşünmemek ve tedbir almamak, büyük cahillik ve cinnettir. Allahü teâlâ, hepimizi akla tâbi olanlardan eylesin! Amin.
 
Geridön
 
 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
1.03.2024
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı