Ana Sayfa >  1001 Güzel Menkîbe > Niyet altın gibidir > Nefs, ibadet istemez
Yazıcı   Yazı boyutunu     

Nefs, ibadet istemez

Büyük İslam âlimlerinden ve İstanbul’da Kadıköy müftüsü iken 1967 yılında vefat eden seyyid Ahmet Mekki Efendi “rahmetullahi aleyh” hazretleri, bir gün nefsten bahsederken;
- İnsanlarda bulunan nefs-i emmare, din bilgilerine inanmaz, tabiatı, yaratılışı, İslamiyet’e uymaz, buyurdu. Bunun için, İslamiyet’e uymak, nefse acı gelmekte, ona uymak istememektedir.

Sordular:
- Ya kalbimiz efendim?
- Kalb, yaratılışında temizdir. Fakat, nefsin İslamiyet’e uymak istememesi hastalığı, kalbe de sirayet ederek, kalb de İslamiyet’e uymak istemiyor. İslamiyet’e inansa da uyması acı geliyor.

- Bundan kurtulmak için ne yapmalıyız efendim?
- Kalbi şeytandan ve fena arkadaştan kurtarmaktan başka çare yoktur. Ama fena arkadaş yalnız insandan olmaz.

- Başka nasıl olur efendim?
- Okul ve meslek arkadaşı, öğretmen, gazete, televizyon, radyo ve her türlü neşir vasıtaları, İslamiyet’e, ahlaka aykırı ise, hepsi fena arkadaştır. Kalb, bu düşmanların şerrinden, hücumundan kurtulunca, haramları sevmek hastalığından kurtulur.

Ve ekledi:
- Allah sevgisi, kendiliğinden yerleşir. Aynen suyu boşalan şişeye havanın dolması gibi olur.

En kıymetli ibadet

Bir gün de sevdiği bir gence;
- Evladım, bu gün en kıymetli ibadet ve insanlara yapılacak en büyük iyilik, İslamiyet’in öğrenilmesine ve yapılmasına çalışmaktır ve İslamiyet’in bir emrini meydana çıkarmaktır, buyurdu.

Ve ekledi:
- Hele, din düşmanları, azgınca dine saldırarak, İslam kitaplarını yok ettikleri, Müslüman yavrularını aldattıkları bir memlekette, Allahü teâlânın emirlerinden bir tanesinin yapılmasına sebep olmak, milyonlarla lira sadaka vermekten daha sevaptır.

Delikanlı sordu:
- Hikmeti ne efendim?
- Çünkü bu iş, Peygamberlere uymak, onların vazifesine ortak olmaktır. Milyonla sadaka vermek, hayrat, hasenat yapmak ise, herkese müyesser olabilir.

Ve ilave etti:
- İslama hizmet eden, cihat etmiş sayılır.

- Cihat mı efendim?
- Evet. Çünkü İslamiyet’in meydana çıkmasına çalışmak, nefsin istemediği şeydir. Buna çalışan, nefsi ile cihad etmiş olur. Hayrat yapmak ise, nefsin hoşuna gidebilir.
 
Geridön
 
 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
26.02.2024
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı