Ana Sayfa >  1001 Güzel Menkîbe > Alemlere rahmet olarak geldi > Amel defterlerimiz
Yazıcı   Yazı boyutunu     

Amel defterlerimiz

Evliyanın en büyüklerinden Mazhar-ı Can-ı Canan “kuddise sirruh” hazretlerine, bir gün Kıyamet gününden sordular.

Cevabında;
- Kıyamet günü, bütün canlılar, (Mahşer) yerinde toplanacak. Her insanın amel defterleri uçarak sahibine gelecektir, buyurdu.

Ve ekledi:
- Bunları, yerleri, gökleri, zerreleri, yıldızları yaratan, sonsuz kudret sahibi olan Allahü teâlâ yapacaktır. Bunların olacağını, Allahü teâlânın Resulü haber vermiştir. Onun söyledikleri elbette doğrudur. Elbette hepsi olacaktır.

Sordular:
- Amel defterimizi nasıl alacağız efendim?
- Salihlerin, iyilerin defteri sağ tarafından, fasıkların, kötülerin ise arka veya sol tarafından verilecektir. İyi ve kötü, büyük ve küçük, gizli ve meydanda yapılmış olan her şey defterde yazılı bulunacaktır.

- Gizli şeyler de mi efendim?
- Evet. (Kiramen katibin) meleklerinin bilmediği işler bile, organların haber vermesi ile veya Allahü teâlânın bildirmesi ile ortaya çıkarılacak, her şeyden sual ve hesap olunacaktır. Mahşerde, Allahü teâlânın dilediği her gizli şey meydana çıkacaktır.

Allah, dilerse affeder

Bir gün de sohbetinde;
- Mahşerde, imanı olup, ameli ve ahlakı güzel olanlara mükafat ve ihsanlar olacak, kötü huylu, bozuk amelli olanlara ağır cezalar verilecektir, buyurdu.

Ve devam etti:
- Allahü teâlâ, dilediği müminlerin büyük ve küçük bütün günahlarını, fadlı ile, ihsanı ile affedecek, dilerse, adaleti ile küçük günahlar için de azab edecektir.

Sordular:
- Ya müşrik ve kâfir olarak ölenler efendim?
- Onları hiç affetmeyeceğini bildirmektedir. Kitaplı ve kitapsız kâfirler, yani Muhammed aleyhisselamın, bütün insanlara Peygamber olduğuna inanmayan, Onun bildirdiği ahkâmdan, yani emir ve yasaklardan birisini bile beğenmeyenler, bu halde ölürlerse, elbette Cehenneme sokulacak ve sonsuz azab çekeceklerdir.
 
Geridön
 
 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
26.02.2024
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı