Ana Sayfa >  1001 Güzel Menkîbe > Alemlere rahmet olarak geldi > Nerede ilim varsa
Yazıcı   Yazı boyutunu     

Nerede ilim varsa

Büyük İslam âlimlerinden seyyid Ahmet Mekki Efendi “rahmetullahi aleyh” hazretleri, bir sohbetinde;
- Kardeşlerim, Ehl-i sünnet itikadını ve ilm-i halini öğrenmeyen ve çocuklarına öğretmeyenler, Müslümanlıktan ayrılmak, küfür felaketine düşmek tehlikesindedir, buyurdu.

Ve ekledi:
- Resulullah efendimiz “aleyhisselam”; (İlim bulunan yerde Müslümanlık vardır. İlim bulunmayan yerde Müslümanlık kalmaz) buyurdu.

Şöyle devam etti:
- Ölmemek için, yemek, içmek lazım olduğu gibi, kâfirlere aldanmamak, dinden çıkmamak için de, dinini, imanını öğrenmek lazımdır.

Ve ekledi:
- Ecdadımız, her zaman toplanırlar, ilmihal kitaplarını okurlar, dinlerini öğrenirlerdi. Ancak, böyle Müslüman kaldılar. İslamiyet’in zevkini aldılar. Bu saadet ışığını bizlere, doğru olarak ulaştırabildiler.

Yarın âh etmemek için

Bir gün de bazı sevdiklerine;
- Kardeşlerim, Müslüman kalmamız, yavrularımızı içimizdeki ve dışımızdaki kâfirlere kaptırmamamız için, birinci ve en lüzumlu çare nedir, biliyor musunuz? diye sordu.

- Bilmiyoruz efendim, dediler.

Buyurdu ki;
- Bunun için biricik çare, her şeyden önce Ehl-i sünnet âlimlerinin hazırladığı ilmihal kitaplarını okumak ve öğrenmektir.

Ve ekledi:
- Çocuğunun Müslüman olmasını isteyen ana-baba, çocuğuna Kur’an-ı kerimi öğretmelidir. Fırsat elde iken okuyalım, öğrenelim ve çocuklarımıza, sözümüzü dinleyenlere öğretelim!

Sordular:
- Öğrenme yaşı nedir efendim?
- Okula başlamadan öğretmelidir. Zira okula gittikten sonra öğrenmeleri güç olur. Hatta imkansız olur. Felaket gelince, âh etmek fayda vermez.
 
Geridön
 
 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
25.02.2024
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı