Ana Sayfa >  1001 Güzel Menkîbe > İslamiyet, şifalı ilaç gibidir > İnsanlığa hizmet edenler
Yazıcı   Yazı boyutunu     

İnsanlığa hizmet edenler

İslam âlimlerinin en büyüklerinden Seyyid Abdullah-ı Dehlevi “kuddise sirruh” hazretlerine, bir gün bazı gençler;
- Efendim, insanlığa hizmet düşüncesi ile çalışarak faydalı bilgiler ve eserler bırakmış olanlar, bu hizmetlerinin faydasını görürler mi? diye sordular.

Cevabında;
- Evet. Böyle kimseler başka dinden olsalar bile, ömürlerinin sonunda Allahü teâlânın hidayetine nail olmaları umulur. Eski Müslümanlar, bu gibi insanlar için (gizli din tutar) derlerdi.

Ve izah etti:
- Bu gibi hayır ve ihsan sahiplerinden küfrü belli olmayanların neye inanarak can verdiklerini biz bilmiyoruz. Yalnız, Allahü teâlânın kendilerine verdiği akıl silahını iyi kullanmışlarsa hidayete gelmiş olabilirler.

Şöyle bitirdi:
- Hiçbir kimseye fenalık etmeden, bütün insanların iyiliğini düşünerek hizmet etmiş, bütün dinlerin esaslarını incelemişlerse, umulur ki, hidayete ermiş, Müslüman olmuşlardır.

Kim zerre kadar iyilik yaparsa…

Bir gün de bazı gençler;
- Efendim, insanlara çok hizmeti olan kâfirlerin ahirette durumu ne olacak? diye sordular.

Cevabında;
- Böyle beşeriyete çok hizmeti dokunanların, iman etmeden ölenlerini Allahü teâlâ ahirette cezalandıracaksa da, insanlara yaptıkları iyilikleri sebebiyle cezaları, zalim kâfirlere göre hafif olacaktır.

Ve ekledi:
- Nitekim Kur’an-ı kerimde mealen; (Kim zerre kadar iyilik yaparsa onun mükafatını görecek, kim zerre kadar kötülük yaparsa onun cezasını görecektir) buyuruluyor.

Ve bunu daha açıkladı:
- Müslüman, yaptığı iyiliklerin mükafatlarına, hem dünyada, hem de ahirette, kâfir ise, yalnız dünyada kavuşacak, Cehenneme girmekten kurtulamayacaktır.
 
Geridön
 
 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
24.06.2018
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı