Ana Sayfa >  1001 Güzel Menkîbe > İmanda itikatta yol tektir > Eshab kime denir?
Yazıcı   Yazı boyutunu     

Eshab kime denir?

İslam âlimlerinin en büyüklerinden Seyyid Abdullah-ı Şemdini “kuddise sirruh” hazretlerine, bir gün bazı gençler;
- Eshab kime denir efendim? diye sordular.

Cevabında;
- Peygamber efendimizin “aleyhisselam” mübarek yüzünü görmekle, tatlı sözlerini işitmekle şereflenen Müslümanlara, Eshab-ı kiram denir, buyurdu.

Ve devam etti:
- Peygamberlerden sonra gelmiş ve gelecek bütün insanların en hayırlısı, üstünü hazret-i Ebu Bekr-i Sıddîk “radıyallahü anh”dır ve ilk halife budur.

Sordular:
- Ondan sonra kim efendim?
- Ondan sonra insanların en üstünü, ikinci halife Ömer bin Hattab “radıyallahü anh”, sonra en üstünü ve Resulullahın üçüncü halifesi, iman, hayâ ve irfan kaynağı Osman bin Affan “radıyallahü anh” hazretleridir.

- Ondan sonra efendim?
- Ondan sonra insanların en hayırlısı, dördüncü halife, şaşılacak üstünlükler sahibi, Allahü teâlânın aslanı hazret-i Ali bin Ebi Talib “radıyallahü anh”dır.

Eshaba saygılı olun!

Bir gün de Eshab-ı kiramdan “radıyallahü teâlâ anhüm ecmain” sordular.
Cevabında;
- Resulullah efendimiz aleyhisselamın yolunda canlarını, mallarını feda eden, Ona yardım eden Eshab-ı kiramın hepsinin isimlerini saygı ve sevgi ile söylememiz bize vaciptir, buyurdu.

Sözüne devamla;
- Onların büyüklüğüne yakışmayan sözler söylememiz, asla caiz değildir. İsimlerini saygısızca söylemek dalalettir, sapıklıktır, buyurdu.

Ve ilave etti:
- Resulullahı seven kimsenin, Onun Eshabının hepsini de sevmesi lazımdır. Nitekim kendisi; (Eshabımı seven, beni sevdiği için sever. Onları sevmeyen kimse beni sevmemiş olur) buyuruyor.

Ve ekledi:
- Hadisin devamında; (Onları inciten beni incitir. Beni inciten de, Allahü teâlâyı incitmiş olur. Allahü teâlâyı inciten kimse, elbette azab görecektir) buyuruldu.
 
Geridön
 
 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
26.02.2024
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı