Ana Sayfa >  1001 Güzel Menkîbe > İmanda itikatta yol tektir > Mümin kime denir?
Yazıcı   Yazı boyutunu     

Mümin kime denir?

Büyük İslam âlimlerinden Seyyid Ahmet Mekki Efendi “rahmetullahi aleyh” hazretlerine, bir gün;
- Mümin kime denir efendim? diye sordular.

Cevabında;
- Mümin, yani Müslüman demek, Allahü teâlâ tarafından, Muhammed aleyhisselam vasıtası ile, insanlara bildirilmiş ve İslam memleketlerine yayılmış din bilgilerine inanan, kabul eden kimse demektir, buyurdu. Bu bilgiler Kur’an-ı kerimde ve binlerce hadis-i şeriflerde bildirilmiştir.

Ve devam etti:
- Bu bilgileri, Eshab-ı kiram Peygamber efendimizden “aleyhisselam” işitmiş, (Selef-i salihin) denilen İslam âlimleri de, Eshab-ı kiramdan işiterek veya bu işitenlerden işiterek kitaplarına yazmışlardır.

- Sonra efendim?
- Sonra gelen İslam âlimleri de, Selef-i salihinin kitaplarındaki bilgileri başka başka açıklamışlar, birbirlerinden ayrılmışlar, mânâları açık bildirilmemiş, inanılması lazım bilgilerde, yetmişüç ayrı fırka meydana gelmiştir.

- Bunların hepsi hak mıdır efendim?
- Hayır. Bunlardan yalnız bir fırkası, bu açıklamaları yaparken, kendi düşüncelerini, görüşlerini karıştırmamış, bir değişiklik ve ekleme yapmamışlardır. Bu doğru imanlı fırkaya, (Ehl-i sünnet) veya (Sünni) denir.

- Ya diğerleri efendim?
- Şüpheli ayetleri ve hadisleri yanlış tevil ederek itikadı bozulan yetmişiki fırkaya (Bid’at) veya (Dalalet) fırkaları yahut mezhebsiz denir. Bunlar da Müslümandır. Fakat (Sapık) yoldadırlar.

Müşrik kime denir?

Bir gün de;
- Müşrik kime denir efendim? diye sordular bu mübarek zata.

Cevaben;
- Hiçbir Peygambere inanmayan, inansa da, bazı mahluklarda (Uluhiyyet sıfatı) bulunduğuna inanarak, bunlara tapınanlara ve mürtedlere (Müşrik) yani kitapsız kâfir denir.
 
Geridön
 
 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
19.07.2024
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı