Ana Sayfa >  1001 Güzel Menkîbe > Zincirlerle Cennete çekilen insan > Eshab-ı kirama dil uzatanlar
Yazıcı   Yazı boyutunu     

Eshab-ı kirama dil uzatanlar

Büyük Velilerden Hâcegi Muhammed Emkenegi “kuddise sirruh” hazretleri, bir sohbetinde;
- Eshab-ı kirama dil uzatmak, Allahü teâlânın Peygamberine dil uzatmak olur, buyurdu. Büyüklerimiz; (Eshab-ı kirama saygı göstermeyen, Allahü teâlânın Resulüne iman etmemiştir) buyuruyorlar.

Ve daha izah etti:
- Çünkü, onların kötülenmesi, sahiplerinin, efendilerinin kötülenmesi olur. Böyle yanlış itikada düşmekten, Allahü teâlâya sığınırız!

Ve devam etti:
- Kur’an-ı kerimden ve hadis-i şeriflerden çıkan hükümleri bizlere getiren, Eshab-ı kiramdır. Onlara dil uzatılınca, onların getirdiği şey de, kıymetten düşer.

Sordular:
- Yani İslamiyet mi efendim?
- Evet. İslamiyet’i bizlere getiren, Eshab-ı kiram arasından belli kimseler değildir. Bunda, herbirinin hizmeti, payı vardır. Hepsi adalette, doğrulukta, öğretmekte eşittir.

Ve özetledi:
- Eshab-ı kiramdan herhangi birine dil uzatılınca, din-i İslam kötülenmiş, söğülmüş olur. Allahü teâlâ, bu çirkin hale düşmekten hepimizi korusun!

Çalışmak ibadettir

Bir gün de bazı sevdikleri;
- Çalışıp para kazanmak hususunda ne dersiniz efendim? diye sordular.

Cevabında;
- Helal kazanmak için çalışmak, ibadettir, buyurdu. Müslüman, dünyayı sevdiği, dünyaya düşkün olduğu için değil, Allahü teâlâ, çalışmayı emrettiği için çalışıp kazanır.

Ve daha açıkladı:
- Nefsinin kötü arzularına, zevklerine kavuşmak için çalışıp para kazanmak ve çalışırken helali haramdan ayırmamak, başkalarının haklarına saldırmak, onlara olan borçlarını ödememek, kanunlara karşı gelmek, vergilerini vermemek, dünyaya düşkün olmayı gösterir.

Ve ilave etti:
- Dünyaya düşkün olmak, büyük günahtır. Allahü teâlâ emrettiği için çok çalışıp, çok kazanmak ve Onun emrettiği gibi çalışıp, kazandığını, Onun emrettiği yerlere sarf etmek, ibadet yapmak olur. Çok sevab olur.
 
Geridön
 
 
Klavye
 
Ana sayfam yap Sık kullanılanlara ekle
Güncelleme Tarihi
25.02.2024
Sitemizdeki bilgiler, bütün insanların istifadesi için hazırlanmıştır. Orjinaline sadık kalmak şartıyla, izin almaya
gerek kalmadan, herkes istediği gibi alıp istifade edebilir.

Hosted by İhlas Net
Ziyaretçi Sayısı